Monpeljē Francijā

Jauns un nebijis galamērķis – Monpeljē Francijā!

 

Šis ceļojums ir piemērots gan tiem, kam ir vēlme izjust īstu Franciju, tās virtuvi, vīnu un eleganto Vidusjūras piekrasti, Franču Rivjēru, gan tiem, kam interesē senās pilsētas, arhitektūra un bagātā kultūra.

Monpeljē ir astotā lielākā Francijas pilsēta, šeit ir gan moderna arhitektūra, gan izsmalcinātība un greznība un ik uz soļa ir sajūta: “Jā, es patiesi esmu īstā Francijā”. Šī vieta atbilst visiem stereotipiem un tam, ko sagaidām no Francijas: kafejnīcas, Franču maiznīcas, mūzika, nesteidzīga ikdiena un moderni francūži.

Ja negribas iedziļināties Monpeljē ielās vai pilsētas vēsturē, tad līdz Vidusjūras baltajām pludmalēm, kas atrodas tikai 10km attālumā, var nokļūt pat ar velosipēdu vai vīna cienītāji var apmeklēt netālu esošās vīna darītavas, kur nobaudīt Lēzas upes auglīgajā ielejā pilnveidoto vīnogulāju eleganto dzērienu.

Ceļojums uz Franciju. Monpeljē

Zinātāji stāsta, ka pilsētas īpašo auru vislabāk var izbaudīt izstaigājot to kājām. Vislabāk sākt pilsētas apskati no galvenā – Komēdijas laukuma. Vieta savu nosaukumu aizguvusi no 19.gs. uzbūvētās greznās operas un komēdijas teātra ēkas. Šajā centrālajā laukumā arī ikdienā dzīve mutuļo: gan vietējie, gan pilsētas viesi sēž kafejnīcās, satiekas un šķiras, fotografējas vai kavējas atmiņās pie Trīs Grāciju strūklakas, pastaigājas līdzās esošajā de Golla parkā vai vienkārši šķērso laukumu savās ikdienas gaitās.

Ceļojums uz Franciju. MonpeljēPāris soļus tālāk, Francijas sajūtas vislabāk meklēt ir vecpilsētas šauro ielu labirintā. Šeit skatienam paveras gan senu māju fasādes, logi un dekorācijas, gan mazie augstās modes veikali, kas neviļus iemaldījušies šajā pilsētas gaļā. Pilsētas galvenā – Sv. Pētera baznīca nedaudz atšķiras no Francijā visbiežāk redzamās katedrāļu klasikas. Tā vairāk atgādina viduslaiku cietoksni nevis Francijā pierastās mežģīnēm rotātās katedrāles.

Pie senās ieejas pilsētā – Peirū vārtiem, apskatāmi Francijas karaļa Lui XIV sasniegumiem veltīti bareljefi. Tie izteikti līdzinās Parīzes Triumfa arkai un aiz bareljefiem plešas Karaliskais laukums ar simtgadīgu platānu alejām, sarežģītas formas ūdenstorni, akveduktu un, lepnās Francijas varenību demonstrējošām skulptūrām.

Ceļojums uz Franciju. Monpeljē

Tomēr šī pilsēta nav tikai mazas un romantiskas ielas un kafejnīcas. Pagājušā gadsimta 80. gados pilsētā tikai izveidots un uzbūvēts Antigones kvartāls. Spāņu arhitektu Rikardo Bofilu acīmredzot bija iedvesmojuši senie grieķi. Antigones kvartālā jūtams pamatīgs un monumentāls vēriens, kas atspoguļo cilvēka niecību uz potenciālu impērijas fona. Par grieķisko ietekmi atgādina skulptūru un strūklaku pārbagātība un centrālā kvartāla laukuma nosaukums: Dionīsa laukums. Izveidotā vide liek sajust kaut ko stipri antīku un Francijas tipiskai pilsētai neviennozīmīgu. Šeit rodas sajūta, ka nemaz neesat Francijā.

Mākslas cienītājus uzrunās 19. gadsimta sākumā izveidotais Fabrē muzejs. Šeit ir viena no bagātākajām Eiropas mākslas darbu kolekcijām Francijā. Tā aptver pēdējos 600 gadus, sākot no Rubensa un beidzot ar Monē, Degā un Kurbē. Atsevišķa zāle ir veltīta vietējam māksliniekam Frederikam Bazilam – Monē, Sisleja un Manē tuvam paziņam.

Parku un botānisko dārzu entuziastiem iesakām nepalaist garām kāda no pilsētas 50 dārzu apmeklējumu. To vidū jāpiemin Jardin des Plantes – Francijas vecākais Botāniskais dārzs, kas 1593. gadā sāka veidoties no vietējā aptiekāra ārstniecības zālīšu dobēm un mūsdienās lepojas jau ar apmēram 3000 dažādu šķirņu augiem, tai skaitā deviņu veidu palmām un 1860. gadā celto oranžēriju.

 

Sīkāk ar visām Monpelje apskates vietām piedāvājam iepazīties pilsētas oficiālajā ceļvedī: https://www.montpellier-france.com/. Šeit atradīsiet gan apskates vietas, gan interesantas kafejnīcas un restorānus, gan kultūras programmas un izklaides iespējas.