Vakcinācijas un drošas ceļošanas plāni iecienītākajos tūrisma galamērķos

Ik dienu situācija mainās, tomēr ir jau virkne valstu, kuras ir paziņojušas, ka ar vienkāršotām procedūrām atļaus ieceļot pret Covid-19 vakcinētiem tūristiem. Dažas no tām: Belize, Kipra, Ekvadora un Galapagu salas, Horvātija, Igaunija, Gruzija, Gvatemala, Islande, Libāna, Lietuva, Madeira, Melnkalne, Polija, Rumānija, Seišelu salas, Slovēnija, Taizeme, Amerikas Savienotās valstis.

Ik dienu arī citas valstis izskata iespēju atvērt savas robežas tūristiem brīvai ceļošanai ar Covid-19 vakcinācijas apliecinājumu (lielākoties noteikums ir, ka saņemtas abas vakcīnas devas un pagājušas vismaz 7 vai 14 dienas pēc 2.devas saņemšanas).

Tāpat arī vairākas valstis no Latvijas ceļotāju iecienītākajiem galamērķiem ir paziņojušas, ka īpašu vērību pievērsīs tūristu drošībai un, lai to veicinātu, nozarē nodarbināto cilvēku vakcinācijai.

  • Turcija līdz maija beigām plāno saņemt ~100 miljonus vakcīnu, no kurām vairāk kā 1 miljonu izmantot tūrismā jomā strādājošo vakcinēšanai. Tūrisma industrija ir viena no nozīmīgākajām nozarēm, it īpaši vasaras sezonā. 2020.gadā tūrisma industrija piedzīvoja apmēram 2/3 ienākumu samazinājumu un iebraukušo ārvalstnieku skaits samazinājās par 72%. Tāpēc šajā sezonā plānots maksimāli nodrošināt drošu vidi tūrismam gan ar vakcinācijām, gan arī īpašu Kultūras un Tūrisma ministrijas izstrādātu “Drošas ceļošanas sertifikācijas programmu” valsts mērogā.
  • Ēģipte 7. aprīlī uzsāka tūrisma industrijas darbinieku vakcināciju gan Sīnajas, gan Sarkanās jūras reģionos. Veselības ministrija strādā pie vakcinācijas centru veiktspējas palielināšanas, lai tūrisma un citu svarīgo nozaru darbiniekus varētu vakcinēt pēc iespējas ātrāk. Arī Ēģiptē tūrisma industrija ir viens no svarīgākajiem sektoriem ekonomikā.
  • Spānijā jau kopš janvāra tiek plānots kā veiksmīgāk uzsākt un izpildīt tūrisma nozarē strādājošo vakcināciju. Šajā brīdī skaidra datuma, kad šo projektu īstenot vēl nav. Šobrīd uzsvars ir uz senioru un medicīnas nozarē strādājošo vakcināciju. Tūrisma nozarē nodarbināto vakcinācija ir aktuāla gan kontinentālajā Spānijā, gan tai piederošajās salās, jo tieši Grankanārija, Tenerife, Maljorka un Menorka ir vieni no iecienītākajiem tūrisma galamērķiem.
  • Grieķija, tai skaitā Krēta, kurā dažādi stingrāki vai maigāki ierobežojumi ir bijuši spēkā jau no novembra, ir paziņojusi, ka plāno brīvāku tūrisma sezonu atsākt no 14. maija. Grieķijā ienākumi no tūrisma sastāda ap 20% no visas valsts ekonomikas un tiešā vai pakārtotā veidā tā nodarbina 1 no katriem 5 valsts iedzīvotājiem.
    Tā kā vēl nav zināms par iespējām vakcinēt tūrismā nodarbinātos, šī brīža noteikumi nosaka, ka atvieglotai ceļošanai, tūristiem būs vai nu jāspēj pierādīt, ka paši ir saņēmuši vakcīnu, organismā ir izveidojušās antivielas vai arī ierodoties valstī jāveic Covid-19 tests. Šī procedūra nav vienkārša, tāpēc Grieķija plāno kā nodrošināt ceļotāju drošību un paātrināt tūrismā strādājošo vakcināciju. Īpaši būtiska ir iespēja “atvērt” Krētas salu, kas ir izteikts ārzemju tūristu galamērķis.
  • Kipra šobrīd ir paziņojusi, ka sākot no 1. aprīļa atvieglotā režīmā atļauj valstī ierasties vakcinētiem tūristiem no Izraēlas un no 1. maija šāda iespēja būs arī Lielbritānijas iedzīvotājiem, ja tie varēs uzrādīt vakcinācijas sertifikātu. Citām valstīm drīzumā plānots pielāgot līdzīgus kritērijus. Ieceļot Kiprā nav aizliegts, tomēr stingri ierobežojumi ir bijuši spēkā jau gandrīz gadu. Arī šajā valstī tūrisma industrija ir nozīmīgs ekonomikas balsts. Tiek izskatīta arī iespēja, ka apkalpojošā sfērā Kiprā drīkstēs strādāt tikai vakcinēti darbinieki, taču tā kā šis process vēl norit lēnām, šāds lēmums pagaidām nav apstiprināts.