Ceļojumi uz Madeiru

Ziedošā Portugāles sala – ceļojums uz Madeiru

15.08.2022
Ceļojums

Kādēļ doties ceļojumā  uz Madeiru?

Madeira

Madeira – viena no skaistākajām un dažādākajām Atlantijas okeāna pērlēm. To pavisam droši var apgalvot par vienu no Portugāles skaistākajām salām. Tā ir lielākā un iecienītākā arhipelāga sala, šeit atrodas otra no augstākajām jūras klintīm pasaulē un augstākā – Eiropā: Cabo Girao (Kabu Žirau). Tās augstums ir 580m v.j.l. un ir viena no iecienītākajiem apskates punktiem Madeirā. Salas augstākais punkts ir Pico Ruivo – 1862 m.v.j.l. un to var sasniegt tikai ar kājām. Madeira ir vieno no Portugāles tūrisma mekām, tāpēc ceļojumi uz to ir īpaši iecienīti. Šeit ik gadu ierodas 10x vairāk tūristu kā šeit ikdienā dzīvo vietējie iedzīvotāji. Un ikviens, kam ir bijusi tā iespēja šeit būt, saprot kāpēc ik gadu ierodas tik daudz tūristu.

Tomēr, ja būsiet apskatījuši tikai Cabo Girao, Pico Ruivo un salas galvaspilsētu Funšalu, būsiet daudz ko zaudējuši. Starp citu – pie Cabo Girao ir izveidots speciāls stikla izvirzījums, kurš sniedzas pāri klints malai un tā apmeklētājiem nodrošina elpu aizraujošus dabas skatus un sajūtas, savukārt Picio Ruivo ir “pastaiga virs mākoņiem”.

Kas Madeirā tik īpašs?

  • Skaistais subtropu klimats patīkamus laikapstākļus nodrošina visu gadu
  • Sala ir zaļa, šeit zied puķes, krūmi un piekrastes ainavas mijas ar iespaidīgiem klinšu skatiem
  • Madeirā ir daudz pārgājienu iespēju kalnu un dabas skaistuma cienītājiem
  • Šeit, tāpat kā kontinentālajā Portugālē, ir gardi un interesanti ēdieni
  • Madeirā ražo gardus vīnus un dažādus liķierus
  • No suvenīriem, populāri ir salā darbinātie izšuvumi un mežģīnes

Madeira ir aptuveni 56 km gara un 20 km plata Portugālei piederoša sala Atlantijas okeānā. Tā atrodas aptuveni 1000 km uz dienvidrietumiem no Eiropas kontinenta krastiem un apmēram 600 km attālumā no Marokas.

Interesantākās Madeiras salas apskates vietas

Salas galvaspilsēta – Funšala

Ceļojums uz Madeiru

Funšala ir ļoti tipiska Portugāles pilsēta – rūtaina bruģa klātās ielas, ēkas ar flīžu zīmējumu fasādēm, promenāde gar ostu, krodziņi ar maziem galdiņiem kafijas baudīšanai, šauras ieliņas, suvenīru veikaliņi un ēkas ar sarkano dakstiņu klātiem jumtiem. Starp citu, Madeiras ostā mēdz piestāt daudz un dažādi lieli kruīza kuģi un ikdienā šeit zaigo daudz baltu un greznu jahtu buras.

Ceļojums uz MadeiruNetālu no ostas, pie pašas promenādes, atrodas Madeirā dzimušā, Portugāle slavenākā futbolista Cristianu Ronaldo muzejs un statuja. Vecpilsēta ir bagāta ar dažādiem skvēriem, laukumiem un skaistām baznīcām, piemēram, 17. gs. būvētā baznīca Igreja do Colegio, Igreja de Carmo vaiIgreja do Colégio – Igreja de São João Evangelista vai Se Katedrāle, kura veidota no lavas un tās griestus rotā koka un ziloņkaula inkrustācijas. Garšu pilni restorāni šeit ir teju ik uz stūra.

Pavisam noteikti apskates vērts ir arī Funšalas tirgus. Šeit atrodams ir itin viss, ko uz salas iespējams izaudzēt vai noķert, tai skaitā, slavenie mazie Madeiras banāniņi un svaigas okeāna veltes.

 

Monte un Funšalas botāniskais dārzs

Mantes ragavas FunšalāMonte ir neliels ciemats aptuveni 550 m augstumā virs Funšalas, kalnos. Tur nokļūt ir iespējams ar gaisa tramvaju, vietējo autobusu vai, lielākai kompānijai, arī ar taksometru. Šeit paveras ļoti skaists skats uz okeānu un Funšalu, šeit atrodas Madeiras galvenā baznīca – Nossa Senhora do Monte un tieši šeit sākas vispopulārākā “salas atrakcija” – ceļš lejup kalnam ar kamanām. Tieši tā – ar kamanām, kuras jau izsenis ticis izmantots kā transporta līdzeklis lejup no kalna. Tās vada īpašā tautiskā tērpā tērpti “vadītāji”, kas padara līkumaino braucienu pa šauru, 2 km garu ceļu lejup, īpaši atraktīvu.

Botāniskais dārzs Funšalā, MadeiraNedaudz zemāk atrodas Funšalas botāniskais dārzs – tā ir īsta paradīze visiem puķu mīļiem! Tas ir aptuveni 4 km virs Funšalas un atrodas senas muižas teritorijā. Tā kolekcijā ir ap 2000 augu un puķu – gan Madeirai tipiskās gan atvestas no visas pasaules. Arī, ja neesat lieli puķu mīļi, parks ir pietiekami iespaidīgs pastaigai pa to.

Camara do Lobos

Mazs zvejnieku ciematiņš 4 km uz rietumiem no Funšalas un ir lielisks pieturas punkts pa ceļam uz Cabo Girao. Šeit var nokļūt arī ar Madeiras sabiedrisko transportu. Piejūras zivju restorāni ir īpaši uzrunājoši. Camara do Lobos ciemats kļuva slavens, Vinstons Čērčils šeit dažus mēnešus gleznoja jūras un ainavas.

 

Citas atpūtas, izklaides un kulinārās iespējas Madeirā

Madeiras pludmales

Madeira noteikti nebūs pludmaļu Top5. Šeit ir daudz skaistu pludmaļu, tomēr, tā kā sala ir vulkāniska, tad pludmales atrodas lielākoties nepieejamās vietās un ir klātas ar oļiem vai akmeņiem.

Tomēr arī Madeirā ir pludmale, kas klāta ar smiltīm. Tā ir Chalheta (Kaleta pludmale). Šeit esošās smiltis ir atvestas no Marokas un Portugāles kontinentālās daļas.  Salas galvaspilsētā, Funšalā, “smilšainākā pludmale” ir Praia Formosa, tomēr arī šeit ir maz smilšu un daudz oļu.

Citas peldvietas ir dabīgi izveidotie sālsūdens baseini piekrastē – šeit paisuma laikā ieplūst ūdens, radot baseinus ērtai peldei.

Pārgājieni gar Levadām un uz Pico Ruivo

Ceļojumi uz MadeiruNo Madeiras būtu grēks aizbraukt bez Levadu apmeklējuma. Un šeit pat nav būtiski vai tas ir visas dienas pārgājiens, vai īss Levadu apmeklējums, tā ir teju kā “obligāta” salas aktivitāte. Levadas ir īpaši veidoti kanāli, pa kuriem jau sākot no 16. gadsimta, ūdens no salas ziemeļrietumiem tika piegādāts uz sausāko salas dienvidaustrumu galu. Šāda kanālu sistēma, caurvij visu salu, kopumā, 2170 km garumā cauri kalnos izcirstiem tuneļiem, pāri klintīm vai plašām klātas ielejām.

Ceļojumi uz MadeiruPārgājienu cienītājiem, ir jāieplāno laiks Pico Ruivo apmeklējumam. Tas ir  viens no populārākajiem tūrisma galamērķiem: īpaši taka no Pico do Arieiro virsotnes uz Pico Ruivo. Tā noteikti ir viena no visiespaidīgākajām takām, jo tā ir teju pastaiga bija virs mākoņiem vai pat tajos. Kalnu un Madeiras klimata dēļ, šis salas augstākais punkts ļoti bieži atrodas virs mākoņiem, kas skatus padara īpaši iespaidīgus. Kopējais takas garums ir aptuveni 11km abos virzienos, tomēr laika ziņā jāplāno kādas stundas 3-5.

Ieteikums abos pārgājienos izvēlēties ērtus apavus, jo takas var būt gan mitras un slidenas, gan akmeņainas un miglā tītas, kā arī noteikti paņemt līdzi kādu papildus jaku.

Madeiras ēdieni

Ceļojumi uz MadeiruNevar nepieminēt Madeiras ēdienus: svaigi ķertas, lauru koku malkā grillētas vai vītinātas zivis un gaļa, kas marinēta Madeiras vīnā. Un jā, pats Madeiras vīns ir nedaudz līdzīgs Portugāles ziemeļos ražotajam un visā pasaulē populārajam Portvīnam, tomēr šis stiprinātais vīns uz salas ir zināms jau no 16. gadsimta un, lai arī pamatā tas ir salds, iespējams atrast arī sausu vīnu. Tāpat kā Madeiras vīns, ļoti populārs ir liķieris Poncha – klasiskajā veidā tas tiek ražots no salas gardajiem banāniem, tomēr mūsdienās pieejami dažādas Poncha variācijas arī ar citām garšām. Nebīstaties, ja Madeirā piedāvā zivis ar banāniem “Peixe Espada com Banana”– arī tas ir klasisks vietējais ēdiens un, lai kā arī izklausās, diezgan gards.

Madeirā noteikti jānogaršo arī Bolo de caco: tradicionālā maize, kas ir gatavota no saldā kartupeļa. Visbiežāk to pasniedz jau kā uzkodu ar ķiploku sviestu vai grillētām gliemenēm. Zupu cienītājiem jāpagaršo vietējā tomātu un sīpolu zupa “Sopa de tomate e cebola” – tā ir viena no tradicionālākajām salas zupām. Iecienīti ir ne tikai gaļas un zivju ēdieni, bet arī dažādi deserti un augļi.

Par piedāvājumiem vaicājiet mums vai īso ieskatu var apskatīt šeit: MADEIRAS CEĻOJUMU PIEDĀVĀJUMI

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *