Fēru salas

Uz Fēru jeb Farēru salām dodas tie, kas tepat Eiropā vēlas atrast neskartu dabu, elpu aizraujošas ainavas, tūristu pūļu nesabojātu, autentisku vidi, kurus nebaida mainīgi dabas apstākļi. Ne velti žurnāla National Geographic lasītāji 2018. gadā arhipelāgu izvēlējās par gada uzvarētāju konkursā Must see! ( Jāredz!). Galvenais iemesls, kāpēc apmeklēt Fēru salas, ir nesabojāta, tīra, mežonīga, Ziemeļatlantijas nesaudzīgajiem vējiem un nepārtraukti mainīgajiem laika apstākļiem pakļautā daba.

Ceļojums īsti nav domāts vētrainas naktsdzīves vai pilsētas burzmas mīļotājiem, jo jau izkāpjot no lidmašīnas, tas aizrauj ar dabas patiesumu un varenību.

Galamērķa apraksts:

Fēru salās pavasarī gaisa temperatūra vidēji ir ap 7-9°C dienā un ap 5°C naktī. Laikapstākļi ir ārkārtīgi mainīgi – iespējams īslaicīgs lietus pat vairākas reizes dienā – tieši šie neparastie apstākļi padara salas tik pievilcīgas savā skarbumā un mežonībā. Vienalga, vai dosieties pārgājienā kājām, vai apskatīsiet stāvās, nepieejamās klintis, kas norobežo arhipelāgu no ziemeļiem un rietumiem, no kuģa klāja, vai arī izmantosiet lieliskas kvalitātes ceļus un tuneļus, kas savstarpēji savieno lielāko daļu no salām, braucot ar sauszemes transportu – skati būs iespaidīgi un tādi tie atrodami tikai šeit – Fēru salās. Šis ir iekārots galamērķis putnu vērotājiem, jo te ligzdo viena no lielākajām alku kolonijām un pati ievērojamākā vētrasputnu saime pasaulē. Šeit var doties izbraucienā ar kuģīti, lai satiktu vaļus un delfīnus vai ar mugursomu plecos, apskatīt salu pēc salas – kāpjot pakalnu virsotnēs, nolaižoties zaļas, sulīgas zāles klātās ielejās, kur pavīd velēnu jumtiem klāti mājokļi, vai vērot kādu no ūdenskritumiem, kas, nekad neapstājoties, krīt tieši okeānā.

Arhipelāgu veido 18 vulkāniskas izcelsmes salas (17 no tām ir apdzīvotas). Tās atrodas Atlantijas okeāna ziemeļu daļā, siltās Golfa straumes vidū, gandrīz vienādā attālumā no Islandes un Skotijas un nedaudz tālāk no Norvēģijas krastiem. Salas pieder Dānijai, bet bauda plašu autonomiju – tām ir savs parlaments, kura vadītājs pilda premjerministra funkcijas. Dānijas pārziņā atstātās jomas ir aizsardzība, ārlietas un tieslietas – visu pārējo salu pašpārvaldi realizē parlaments. Fēru salu ekonomikas pamats ir zvejniecība, kas veido apmēram 80% no iekšzemes kopprodukta. Pēdējos gados strauji attīstās arī tūrisms un to apkalpojošās nozares, kā arī vilnas apstrādes rūpniecība, kuras produktus – sniegpārsliņām rotātos vilnas džemperus – var ieraudzīt pat Japānā. Optimistisku noskaņu saliniekos radījusi naftas ieguvju atklāšana arhipelāgam piederošajos ūdeņos,
taču to izpēte gan vēl ir nākotnes jautājums.  Fēru salu galvaspilsētā Torshavnā dzīvo divi no katriem pieciem arhipelāga iedzīvotājiem un to skaits tuvojas 20 tūkstošiem. Šeit gan koncentrējusies salu sabiedriskā un kultūras dzīve, gan atrodas arhipelāga parlaments un valdība, kā arī dzīvespriecīgās krāsās krāsotajās ēkās, var apskatīt muzeju kolekcijas, iepazīt neparasti bagātīgo mūzikas dzīvi vai pasēdēt krodziņā kopā ar atturīgiem,
mazrunīgiem vīriem ar vēju appūstām sejām.