Pārgājieni pa Samārijas aizu

Samārijas aiza Krētā un kas jāņem vērā pārgājienā

29.08.2022
Ceļojums

Samārijas aiza

Samārijas aiza ir viens no Krētas galvenajiem apskates punktiem. Tā ir Eiropā garākā sausā aiza, kas atrodas dienvidrietumu Krētā, Hanjas reģionā. Pārgājienu taka sākas nelielā ciematā Omalos 1227.m.v.j.l. un 18 km garumā ved lejup līdz pat jūras līmenim. Pārgājiena noslēgums ir ciematā Agios Roumeli, kurš ir norobežots no visas pasaules un vienīgais veids kā turp nokļūt ir ar kājām caur aizu vai ar prāmi. Teju ikviena tūrisma aģentūra, privātie gidi un operatori piedāvā šo ekskursiju.
Aiza par nacionālo parku kļuva vien 1962.gadā, kad tās teritorijā esošo Samārija ciematu pameta vietējie iedzīvotāji, lai to pārveidotu un pielāgotu parka vajadzībām. Nacionālā parka mērķis ir aizsargāt Balto kalnu (Lefka Ori) unikālo dabu, kā arī tikai šeit dzīvojošās Krētas kalnu kazas “Kri-Kri”. Taču, bez “Kri-Kri” parka un aizas, teritorijā mīt arī citas retas dzīvnieku un putnu sugas, piemēram, savvaļas kaķis, dažāda veida ērgļi, caunas, āpši.

Kad vislabāk doties pārgājiena pa Samārijas aizu?

Samārijas aiza KrētāSamārijas aiza tūristiem ir pieejam no maija līdz pat oktobra beigām, taču dažādu laikapstākļu dēļ tā var būt slēgta arī šajā posmā. Ieejas biļete Samārijas aizā ir 5 EUR (bērniem līdz 14 gadu vecumam ieeja ir bez maksas). Apmeklētāju drošībai takas noslēgumā katram būs vēlreiz jāuzrāda sava parka ieejas biļete. Tas tiek darīts tāpēc, lai parka uzraugi varētu pārliecināties, ka visi, kas sāka pārgājienu to arī ir pabeiguši un neviens nav nomaldījies vai pazudis.

 

 

Cik ilgu laiku ierēķināt pārgājienam?

Pārgājieni Samārijas aizāTakas sākums ir Samaria Gorge Trailhead (Samaria Gorge Trailhead, Μονοπ. Φαράγγι Σαμαριάς, 730 11, Greece) un pārgājiens pa Samārijas aizu vidēji aizņem 5 līdz maksimums 7h.

Pārgājiens jāsāk laicīgi, lai paspētu noslēgumā paspētu uz prāmjiem, kas nogādās līdz autobusiem, kuri, savukārt, aizvedīs atpakaļ uz takas sākuma punktu Omalos vai citur.  Ir pieejami prāmji uz Hora Sfakion, Paleohora, Sougia un Loutro ostām un autobusi atpakaļ uz takas sākuma punkta stāvlaukumu Omalos. Prāmju grafiki atrodami šeit . Vakara pusē no Agios Roumelos tie kursē 17:30, tāpēc līdz 17:00 noteikti jāierodas pie ostas. Ja solis ir raits, tad taku iespējams veikt pat 4h laikā, tomēr katram pašam jāizvērtē cik pa ceļam gribēsies atpūsties, vērot elpu aizraujošos skatus, nesteidzīgi fotografēt vai ēst līdzi paņemtās uzkodas vai maizītes. Šeit laiks skrien vēja spārniem.

Samārijas aiza Grieķijā, KrētāPati aiza ir 16 km gara, tās garums Samārijas nacionālā parka teritorijā ir 13km , toties pārgājiena kopgarums no Omolos līdz piekrastes ciematiņam Agia Roumeli ir 18km. Slavenākā aizas daļa ir posms takas lejas pusē un pazīstams kā “Vārti”. Šeit aizas malas ir tikai aptuveni četru metru platumā viena no otras un slejas gandrīz  300m augstumā.
Uzsākot pārgājienu no kalna augšas Omalos ciematiņa, jau pēc pirmajiem soļiem paveras brīnišķīgs skats uz kalniem un to varenību. Takas iesākumā ceļš lejup ved īpaši izveidotā zigzagā gar aizas malu un kokiem. Ik pa brīdim caur cipresēm un priedēm paveras elpu aizraujošs skatu uz kalniem un aizu. Jau šeit ik pa laikam iespējams satikt Kri-Kri un apskatīt seno Samārijas ciematiņu, no kura mūsdienās pāri palikuši ir vairs tikai ēku akmeņainie pamati.
Tālāk ejot, takas vijas arī gar kanjona malu un, drošības labad, šeit īpaši bīstamās vietās izvietotas brīdinājuma zīmes par iespējamiem nogruvumiem un to, ka labāk būtu šajā konkrētajā vietā neuzkavēties, bet doties tālāk.

Vai taka ir labiekārtota?

Samārijas aiza KrētāTaka ir labi iekārtota – šeit ir dažādas atpūtas vietas, speciāli atzīmētas ūdens ņemšanas vietas un labierīcības. Smēķēšana parka teritorijā ir atļauta tikai atpūtas vietās. Ja solis bijis raits un līdz prāmim laika vēl gana, vietējā ciematā, nelielā tavernā, iespējams ieturēt maltīti vai malkot kādu glāzi vīna vai brīnišķīgo Grieķu auksto kafiju – Frappe. Pēc pieredzes zinām, ka nekur pasaulē nav tik labas aukstās kafijas kā Grieķijā. Parku uzrauga Samārijas parka reindžeri un, ja gadīsies kāda nelaime vai būs nepieciešama palīdzība (nejaušs savainojums vai kāda cita veselības problēma), viņi palīdzēs izkļūt no parka un nodrošinās nepieciešamo palīdzību.

Pāris lietas, kuras būtu vērts ņemt vērā pirms šī neaizmirstamā pārgājiena uzsākšanas:

  • Pirms došanās ceļā, jāpārliecinās, ka kājās ir uzvilkti ērtākie apavi. Ideālajā gadījumā slēgti pārgājiena tipa vai sporta apavi. Pēc pieredzes zinām, ka tas nav obligāti, tomēr savai un kāju drošībai tas būtu ieteicams. Ik pa brīdim ir pa kādam kustīgam akmenim vai saknei, tāpēc aizķerties vai savainot atvērtus pirkstus nav nemaz tik sarežģīti. Tāpēc savas drošības labad nevajadzētu mēģināt aizu pieveikt “baseina čībiņu” tipa apavos.
  • Kā būtisks veiksmīga pārgājiena faktors ir līdzi paņemtā ūdens pudele un galvassega. Īpaši svarīgi karstā laikā. Lai arī pa ceļam ir iespēja veldzēties pie avotiem, ūdeni pudele, kur pa ceļam iespējams uzpildīt, noteikti būtu jāpaņem līdzi.
  • Taka ir pa spēkam dažādas fiziskās sagatavotības cilvēkiem, tomēr jāatceras, ka aptuveni 18km garā pārgājiena laikā būs jāveic ne viens vien augstuma metrs (no ~1230m līdz pat 0m jūras līmenī). Pa taku ir samērā vienkārši un ērti pārvietoties, nekādi īpaši šķēršļi nav jāpārvar, tomēr kāpiens lejup no kalna prasīs zināmas pūles un uzmanību.
  • Ja esi ūdens mīlis, tad iesakām somā līdzi paņemt peldkostīmu un dvieli, lai takas noslēguma Agios Roumeli ciemata pludmalē nopeldētos un atsvaidzinātos pēc garā pārgājiena.

Parka oficiālā mājas lapa.

Par piedāvājumiem vislabāk vaicājiet mums vai pavisam, pavisam īso ieskatu var apskatīt šeit: CEĻOJUMI UZ KRĒTU

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *