Ieteikumi auto nomai ārzemēs
Savos braucienos esam pārliecinājušies, ka, lai arī cik pieredzējis ceļotājs un automašīnu nomas eksperts Tu būtu, ir nianses, par kurām pat iepriekš neiedomāsies. Tāpēc dalāmies padomos no savas pieredzes un ar to, ko zinām par automašīnu nomu. Šī nebūt nav instrukcija vai “obligāto lietu saraksts”, taču ieskatam noteikti noderēs.
Kad rezervēt?
Bieži ir izvēle un cīņa ar sevi vai automašīnu rezervēt laicīgi pirms ceļojuma, vai tikai esot uz vietas galamērķī. Kā ieteikums no mūsu pieredzes, ja ir plānots ar automašīnu braukt jau no lidostas un to arī atdot lidostā pirms reisa, tad lielākajā vairumā gadījumu labāk ir īrēt auto jau laicīgi. Taču, ja automašīna nepieciešama tikai uz 1-2 dienām un programma īsti vēl nav saplānota, lielākajā vairumā gadījumu, to var noīrēt arī uz vietas kūrortos / pilsētās.
Ja esat nolēmuši auto īrēt uz vietas, drošs paliek nedrošs, būtu labi atrast auto nomu un rezervēt auto jau savas atpūtas pirmajās dienās. Šeit sākas grūtākā un sarežģītākā daļa, bet par trikiem un niansēm pēc brīža. Piemēram, Latvijas ceļotāju ļoti iemīļotā galamērķī Krētā autonomas iespēju ir daudz un ļoti bieži jau 2-3 kvartālu robežās ir 1-2 auto nomas kompānijas. Īpaši liela izvēle ir populārākajos kūrortos, tādos kā, piemēram, Hersonisos, Stalida, Malija, Retimno, Hanja, Agios Nikolaos un arī, protams, pašā Heraklionā. Ir galamērķi, piemēram, Turcija, kur arī viesnīcās vai pie tām ir atrodamas autonomas. Lielākajā daļā Eiropas galamērķu autonomas ir pilsētās un visbiežāk ir pieejamas arī rezervācijām uz vietas.
Kā atrast automašīnu nomu?
Ja nav jau zināma kāda sev iemīļota autonomas vai konkrēti ieteikumi galamērķī, tad vislabāk ir izmantot kādu no mājas lapām, kas apvieno dažādas kompānijas. Šis attiecināms īpaši uz gadījumiem, kad auto nepieciešams rezervē jau laicīgi vai no lidostas, piemēram, divas no šādām mājas lapām: https://www.economycarrentals.com/en-us vai https://www.airportrentals.com/. Šeit iespējams sameklēt gan variantus, gan aptuveni saprast pieejamību, cenas un iespējamās īres vietas. Taču, kas noteikti ir jāņem vērā – ļoti bieži norādītās cenas ir bez nodokļiem un obligātajām papildus maksām. Neskatoties uz to, šis ir labs ieskats par to kādas no globālajām autonomu ķēdēm ir galamērķī un varētu būt pieejamas arī rezervējot auto uz vietas.
Kas jāņem vērā un kas jāatceras?
- Apdrošināšanas noteikumi* un maksājamā depozīta apmēri. Vienmēr un vispareizāk ir tos pārbaudīt pašas nomas kompānijas mājas lapā (ja iespējams)
- Noteikumi par nobraukto kilometru ierobežojumiem – vai ir kāds konkrēts dienas limits vai arī kilometri nav limitēti (šis ir būtiski, ja plānots veikt lielus attālumus)
- Degvielas noteikumi – vienmēr ērtāk ir īrēt auto ar noteikumiem “pilna bāka – pilna bāka”. Tas nozīmē, ka auto saņemat ar pilnu bāku un atdodat to arī par pilnu bāku, jo tas ir ērtāk un prasa mazāk plānošanu. Lai vai kādus noteikumus izvēlaties, vienmēr ir ieteikums pārbaudīt kur ir tuvākā degvielas uzpildes stacija pie autonomas. Tas var būt īpaši noderīgi auto nododot saspringtā grafikā.
- Ja plānojat šķērsot valsts robežu vai, piemēram, braukt ar prāmi prom no salas – jāpārliecinās vai šī konkrētā autonoma šādu pakalpojumu piedāvā, vai tas ir bez maksas, vai arī ir kādas papildus izmaksas
- Jaunākā auto vadītāja vecums (ir nomas, kurās autovadītājiem līdz 23 vai 25 gadiem ir augstākas cenas vai papildus prasības). Kā arī, ja tas būtu nepieciešams, jāpārbauda vai par papildus autovadītāja reģistrēšanu ir kāda maksa vai tas ir bezmaksas pakalpojums
- Ja valstī ir maksas ceļi, tad jāprecizē vai auto ir aprīkots ar elektroniskām maksas ceļu lasīšanas iekārtām un varat braukt cauri automātiskās apmaksas punktiem vai ir jāpiestāj pie manuāliem “maksas lodziņiem”
- Ja rezervējat automašīnu iepriekš un ir jāpievieno maksājuma karte, tad ieteikums ir, lai karte ir uz tā ceļotāja vārda, kurš rezervē un vislabāk arī pats būs autovadītājs. Ja iespējams, ir labi, ka kartes veids ir Kredītkarte (piemēram, Visa, Mastercard) nevis Debetkarte. Var gadīties tāda noma, kura depozītam/garantijas vai pat nomas maksai nepieņem debetkartes. Dažos galamērķos ir autonomas, kur var maksāt arī ar skaidru naudu un nav nepieciešama kredītkarte. Šādā gadījumā visdrīzāk autonoma prasīs maksāt ne tikai nomas maksu, bet arī pilnu apdrošināšanu pret visa veida riskiem.
Kas jāpārbauda pirms maksāt depozītu?
Ja auto tiek rezervēts uz vietas auto nomā jau esot galamērķi, tad pirms maksāt depozītu, slēgt līgumu un piekrist cenai ir jāpārliecinās:
- ka dīlera nosauktajā cenā ietilpst: nodokļi, minimālā apdrošināšana, vai vislabāk pilna apdrošināšana ne tikai pret nelaimes gadījumiem un auto zādzību, bet arī par nejaušiem un paša neizraisītiem skrāpējumiem. Tādi ir, piemēram, ja kāds cits ir noskrāpējis stāvlaukumā vai uz ielas atstātu auto. Ļoti bieži izmanīgi nomas darboņi šo faktoru nepiemin un tikai jau pie apmaksas pavaicā vai nepieciešama arī apdrošināšana pret nejaušiem bojājumiem. Protams, pilnu apdrošināšanu var arī neizvēlēties un papildus par to nemaksāt, taču tad jāņem vērā, ka:
- Lielākajā vairumā gadījumu būs jāmaksā depozīts vai no kartes tiks bloķēta kāda konkrēta summa
- Arī maksājot par daļēju vai pilnu apdrošināšanu, jāprecizē vai un cik liels ir pašrisks. Ir nomas, kurās pašriska nav, taču “maziem burtiņiem” ir piebilde, ka negadījuma situācijā būs nepieciešams maksāt par dokumentu kārtošanu u.tml.
- Pie auto saņemšanas, noteikti skrupulozi pašam jāseko līdzi un jāatzīmē visi skrāpējumi, pat vismazākie un tie jāpārbauda ne tika ārpusē, bet arī automašīnas salonā un bagāžas nodalījumā.
- Vērts pārbaudīt arī rezerves riteņa vai remonta komplekta esamību.
- Ja iespējams, lūgums auto nomas pārstāvim parādīt plānoto nomas auto vai kā minimums uzzināt tā gadu.
- Ir valstis, kurās būtu labi pārliecināties par degvielas uzpildes staciju darba laiku un brīvdienām. Nepārbaudot, var gadīties, ka auto būs jāatdod nomā bez nepieciešamā degvielas daudzuma un būs jāpiemaksā par iztrūkstošo degvielu.
- Protams, ja iespējams salīdzināt vairākas autonomas, tad ne mazāk būtisks faktors ir tas, līdz cikiem automašīna ir jāatgriež atpakaļ. Lielākoties īres periods ir 24h, taču, piemēram, jau iepriekš pieminētajā Krētā ierasta prakse ir atdot auto jau vakarā, līdz ar to savi maršruti var būt jāplāno tā, lai paspējat atgriezies līdz darba laika baigām.
Citi ieteikumi
- Būtu labi iepriekš pārbaudīt vai viesnīcā / naktsmītnē ir stāvvietas iespējas. Šis var būt būtisks faktors, kas ietekmē to kad un uz cik ilgu periodu nepieciešams auto
- Ne vienmēr, bet reizēm svarīgs faktors ir arī tas, cik tālu noma atrodas no viesnīcas vai lidostas. Ja laika grafiks ir saspringts un nomas cenas līdzīgas, tad labāk ir izvēlēties tādu autonomu, kura atrodas netālu no viesnīcas un/vai lidostā, nevis uz to ir jādodas ar transfēra autobusiņu
- Nomas darba laiki – ja automašīna tiek ņemta pirms vai atdota pēc noteiktā darba laika, tad par to var tikt piestādīta papildus maksa. Pilnas apdrošināšanas gadījumā reizēm pastāv, tā saucamā, “atslēgu nodošanas pastkastīte”. Šādā situācijā auto ir jānovieto nomas stāvlaukumā un atslēga jāiemet norādītajā kastītē. Šis ir īpaši ērti, ja, piemēram, lidojuma laiki ir naktī.
Šie ir tika daži no ieteikumiem un būtiskākajām lietām, ko būtu vērts lieku reizi atcerēties un pārbaudīt.
* Ja auto tiek rezervēts kādā no mājas lapām, kas apvieno dažādus pakalpojumu sniedzējus, un papildus iegādājaties 3.puses jeb starpnieka piedāvāto apdrošināšanu, tad autonoma var atteikties to uzskatīt par pietiekamu. Šajā gadījumā noma var vai nu likt iegādāties savu apdrošināšanu, vai arī bloķēt garantijas depozīta summu no kartes. Protams, šādi iegādātu apdrošināšanu nepieciešamības gadījumā būs iespējams izmantot, taču tas būs sarežģītāk kā tādu, kas ņemta tieši no nomas uzņēmuma. Ja būs iegādāta 3.puses apdrošināšana, tad vispirms pašam būs jāsedz radušies zaudējumi un maksājumu apliecinoši dokumenti jāsniedz apdrošinātājam kompensācijas saņemšanai.