Vēl neiepazītā Tasas sala
Tasas sala (Thassos) ir īsta Grieķijas pērle. Lai arī bieži vien par zaļāko salu tiek uzskatīta Korfu, tomēr Tasas sala šajās sacensībās viennozīmīgi uzvar. Tai varbūt nav Santorīni balto māju un koši zilo jumtu kontrastu, nav Krētai raksturīgo tipisko kūrortu centru, suvenīru veikalu un restorānu pārbagātības, taču tai ir izteikta atvaļinājuma un brīvības burvība. Skaistie ciematiņi, kalni un pārgājienu takas, smilšainas pludmales un romantiski līcīši, olīvkoki un priežu birzis, mazas kafejnīcas un tipiskas grieķu tavernas – šeit ir gandrīz viss, kas nepieciešams atvaļinājumam un brīvdienu sajūtām.
Tasas salu bieži dēvē par Egejas jūras pērli vai dimantu. Jāsaka, ka tā lepojas ne tikai ar pārsteidzoši daudzveidīgo un bagāto dabu, bet šeit atrodamas arī dažas vēstures liecības. Sala atrodas tikai 10 km attālumā no kontinentālās Grieķijas Kavalas reģiona un tā ir ērti sasniedzama ar prāmi.
5 iemesli kāpēc apmeklēt Tasas salu
- Salas lieliskās pludmales – to šeit ir daudz: gan mazas “kabatas izmēra” pludmalītes, gan lielas, plašas un labi aprīkotas. Daži piemēri no tām: Aliki pludmale ar īsto salas būtību kristāldzidrajiem ūdeņiem un priežu un olīvkokiem ieskauto piekrasti vai Marmora pludmale (Marmara / Saliara beach) – neliela pludmale ar sīkiem baltiem akmentiņiem un marmora akmeņiem jūrā – tādejādi ūdenim piešķirot pavisam eksotisku nokrāsu. Citas apskates vērtās pludmales ir arī piemēram, Makryammos, Glyfoneri, Arsanas un Paradise beach pludmales. Katrai no tām ir sava, īpaša pievilcība.
- Nelielie un īpaši šarmantie kalnu ciematiņi un Tavernas – šauras bruģētas ielas, ēkas ar laukakmeņu sienām, centrālie skvēri ar strūklakām, aizraujoši skati uz piekrasti, seni akmenī cirsti amfiteātri un nelielas, tradicionālās olīvu eļļas spiestuves. Daži no iespaidīgajiem ciematiņiem: Panagia, Theologos un Kazaviti – katrs ar savu “odziņu” un īpašo “es”.
- Vietējie ēdieni, it īpaši jūras veltes un gaļas produkti – Tasa sala ir izslavēta ar savām jūras veltēm un zivīm. Salas ēdienkartē atrodami gan Anšovi un Sardīnes, gan astoņkāji un kalmāri, taču nedrīkst aizmirst arī citus izcilos vietējos produktus. Salas klimats un reljefs ir lieliski piemērots kazu un aitu audzēšanai. Lieki piebilst, ka to pagatavošana ir lieliski izkopta.
- Kultūra, kultūra, kultūra – salas bagātie minerāli, kā piemēram, marmors, sudrabs un pat zelts vienmēr bija iekārojams medījums, īpaši feniķiešiem, bizantišiem un otomāņiem. Par mūsdienu Grieķijas daļu sala kļuva tikai 1912.gadā. Katra kultūra šeit ir atstājusi bagātīgu mantojumu: klosteri, teātri, akropole, agoras, senie marmora ieguves karjeri.
- Giola lagūna (Giola lagoon) vai saukta arī par “Afrodītes aci”- tā tiek uzskatīta par vienu no visinteresantākajiem salas apskates punktiem, kā arī ierindojas Instagramas TOP 3. Šī 20×15 m lagūna, kas izveidojusies uz klints saista gan tos, kas vēlas lēkt ūdenī no 8m augstās klints malas, gan tos, kas nesteidzīgi un mierīgi vēlas iekāpt kristāldzidrajā ūdenī un ļauties nesteidzīgai peldei.
Ko vēl darīt Tasa salā
- Doties pārgājienos – šī viennozīmīgi ir viena no populārākajām aktivitātēm, tāpēc pelnījusi īpašu uzmanību. Takas ir labi marķētas un nav sarežģītas. Sala vilina pārgājienu cienītājus – šeit ir daudz dažādu maršrutu, piemēram, zināmākais no tiem, “Ypsarion kalns”. Tas atrodas salas vidienē un no tā paveras vieni no skaistākajiem salas skatiem. Kalna augstākā virsotne ir apmēram 1208m.v.j.l. Šis ir populārs maršruts arī velobraucēju un taku skrējēju vidū.
- Doties izbraucienos ar kuģīti / laivu
- Doties izjādēs ar zirgiem
- Nirt ar akvalangu
- Iepazīt salu pašiem vai ar vietējā gida palīdzību