Evijas sala Grieķija

Evijas sala – Grieķijas apslēptais dārgakmens

29.02.2024
Ceļojums

Evijas (Euboea / Evia) sala ir otra lielākā Grieķijas sala. Tā ir apmēram 176 km gara, 6 – 65 km plata un atrodas aptuveni 80 km no Grieķijas galvaspilsētas Atēnām. Pēc savas formas sala izskatās pēc jūraszirdziņa. Ceļojumi uz Evijas salu Grieķijā

Šī Grieķijas sala ir iecienīta gan tās skaisto un vietām mežonīgo pludmaļu un tradicionālo tavernu ļ, gan dēļ piedāvāto aktivitāšu dažādības un daudzveidības. Piemēram, piedzīvojumu cienītājiem šeit ir teju viss – sākot no pārgājieniem pa kalniem un aizām, velobraucieniem, izjādēm ar zirgiem, burāšanas, niršanas ar akvalangu, smaiļošanas ar kajakiem un kaitsērfinga, līdz mazu ciematu un tavernu iepazīšanai. Evijas salā ir arī daudz interesantu un vēsturisku vietu, piemēram, bizantiešu baznīcas, klosteri, viduslaiku pilis un arheoloģisko izrakumu vietas.

Salā dzīvo ap 200’000 iedzīvotāju, no kuriem ~90 tūkstoši dzīvo salas galvaspilsētā Halkidā (Chalkida / Halkida), kuru ar Grieķijas kontinentālo daļu savieno 2 slaveni tilti.

Evijas sala ir ļoti populārs atpūtas galamērķis arī pašiem Grieķijas iedzīvotājiem, tāpēc viņi to maz reklamē un savā ziņā, pat slēpj. Grieķi ir iecienījuši atpūsties Evijas salā, jo nevēlas tūristu pūļus un augstas cenas. Šeit ir daudz dabas parku, skaistu pludmaļu, mazu ciematiņu un pārgājienu taku. Taču pats galvenais – šeit nav tūristu pūļu kā Atēnās vai Santorini un cenas viesnīcās, tavernās, vīna darītavās un olīveļļas ražotnēs ir kā vietējiem, nevis tūristiem.

Ja skatāmies no ģeogrāfijas viedokļa, tad salu var “sadalīt” trīs daļās – ziemeļu, centrālajā un dienvidu daļā.

Ceļojumi uz Evijas salu GrieķijāEvijas salas ziemeļu daļa

Ziemeļu daļa pavisam noteikti ir zaļākais reģions. Šeit ir nelieli ezeri ar ūdenskritumiem, aizas (Nilea Gorge), pārgājienu takas, mežonīgas pludmales, alas, klosteri un pat karstie ārstnieciskie avoti (Edipsos hot springs). To popularitātes dēļ jau 1897. gadā uz salas tika izveidots luksusa termālais SPA, kuru apmeklēja tādas zināmas personas kā Vinstons Čērčils, Aristotelis Onassis un aktieris Omārs Šarifs. Evijas salas ziemeļu reģions ir izteikti vulkāniskas izcelsmes – zeme ir melna un ir daudz  priežu mežu un klinšu. Pēc vulkāna eksplozijas pašā salas ziemeļu galā ir izveidojies neliels arhipelāgs – vulkāniskas izcelsmes saliņas, sauktas arī par Grieķijas Bahamu salām (Lichadonisia salas). Šis reģions ir lieliska vieta, kurp doties ekskursijās. Skatam paveras kristāldzidra ūdens piekraste, balto un melno smilšu pludmales, un bieži viesi ir arhipelāga “pastāvīgie iedzīvotāji” – roņi. Starp salām atrodams arī liela kuģa vraks, kurš ir pieejams zemūdens niršanas entuziastiem.

Ceļojumi uz Evijas salu GrieķijāCentrālā Evijas daļa

Vistradicionālākā Grieķija, it īpaši virtuves ziņā. Šajā reģionā, salīdzinot ar citām salas daļām, ir attīstītāka lauksaimniecība un vietējie iedzīvotāji audzē dažādus produktus. Īpašā cieņā ir arī medus iegūšana. Evijas salas centrālajā daļā ir daudz vīna darītavu un olīvu eļļas ražotņu, tā arī ir visaktīvākā salas daļa. Šeit ir daudz apskates vietu, tai skaitā muzeji, forti, cietokšņi un augstākais Evijas salas kalns – Difris kalns (~1760 m virs jūras līmeņa). Divas lielākās pilsētas Halkida un Eritija ir arī centrālie reģiona kūrorti. Piekrastēs atrodamas gan balto, gan melno smilšu, gan nelielu melnu marmora olīšu pludmales ar kristāldzidriem ūdeņiem.  Iecienītākās no tām ir Alikes, Dafni, Hiliadou, Limnionas, Ag.Minas.

Ceļojumi uz Evijas salu GrieķijāPopulārākās centrālās daļas izklaides ir vīna un olīveļļas degustācijas, atpūta pludmalēs un mazo, šarmanto ciematiņu apskates, piemēram, Ag.Kyriaki un Steni. Zināmākās apskates vietas Halkidas un Eritijas pilsētās ir Karababa pils un muzejs, viduslaiku pilis, Euripos straume un tās fenomens, promenādes, arholoģiskie izrakumi un Eritrijas akropole.

Salas galvaspilsēta, Halkidas pilsēta, ir ļoti tūristiska un aktīva visu gadu. Vasaras sezonā šeit ir salas galvenās izklaides un nakts dzīve – bāri, promenāde, naktsklubi, tavernas, veikali.

Ceļojumi uz Evijas salu GrieķijāDienvidu daļa

Dabas ziņā visvienveidīgākā daļa, taču šeit ir skaistas un atšķirīgas pludmales. Uz salas dienvidu reģionu ir jādodas, ja ir vēlme redzēt pludmales līdzīgas kā Ciklādu (Kiklādu) salās. Piemēram, Kalamos, Korasida, Marmari, Ag.Dimitris, Mourteri ļoti līdzinās Santorini, Mikēnu un Naksos salu pludmalēm. Zināmākās dienvidu daļas pilsētas ir Karistos un Marmaris. Reģionam ir savs kalns – Oči (Ochi ~1300 mvjl.) un Dimosari aiza – 6-8 h gariem pāgājieniem. Interesanta apskates vieta ir pie Oči kalna esošā Drakospita (House of the dragon) – tās ir neolīta laikmeta ēkas un to drupas, kas veidotas no lieliem akmens blokiem. Arī salas dienvidu daļā ir daudz mazu saliņu, piemēram, Melagonisa, Chersonisa, Tragonis. Cik zināms, daļa no salām reiz piederēja karaļu ģimenei.

Dienvidu daļa ir iecienīta kaitbordistu vidū, piemēram, Marmari reģionā un pludmalēs gandrīz vienmēr ir vējš, tāpēc šeit ir daudz kaitborda skolu un inventāra nomas punktu.

Par piedāvājumiem vaicājiet mums vai īsu ieskatu var apskatīt šeit: Evijas salas ceļojumu piedāvājumi

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *