Atpūtas ceļojumi uz Krētu

Krēta – ko izbaudīt un apskatīt?

30.08.2023
Ceļojums

Izbaudi – iecienītākie Krētas ēdieni

Grieķija olīvasKrēta ir iecienīts galamērķis gardēžu vidū. Ikviens šeit gan degustē, gan ved sev līdzi olīvas un olīveļļu, apmeklē tavernas un izgaršo bagātīgos sierus, jūras veltes, gaļas produktus un Krētas vīnus.

Zināmākās grieķu virtuves garšas ir grieķu jogurta, gurķu un ķiploku mērce – tzaziki (to kā papildus piedevu izmanto pie daudziem ēdieniem), grieķu salāti (tomāti, gurķi, paprika, sarkanie sīpoli, fetas siers, olīveļļa, olīvas un dažādas garšvielas) un protams, tradicionālais Grieķijas virtuves ēdiens –  moussaka. Grieķu ēdieniŠim ēdienam ir atrodamas līdzības ar lazanju, tikai pastas vietā tiek izmantotas plānas baklažānu šķēles. Pildījumā visbiežāk ir jēra maltā gaļa ar tomātiem, sīpoliem un dažādiem vietējiem garšaugiem. Ēdienam var tikt pievienoti vai klāt pasniegti arī kartupeļi. Esot Krētā noteikti ir jāpamēģina arī souvlaki. Tā ir iecienīta uzkoda grieķu virtuvē, kas var būt gan kā neliela īpaši pagatavota gaļa uz iesma, gan kā pilnvērtīgs ēdiens kopā ar pitas maizi, tomātiem un reizēm arī kartupeļiem. Arī šeit  neatņemama sastāvdaļa ir tzatziki mērce. Gaļas cienītājiem vietējās tavernās ir ieteikums vaicāt pēc grillējumiem – tie šeit ir izcili, it īpaši jēra gaļas ēdieni. Gaļa Krētā, tāpat kā kontinentālajā Grieķijā, tiek pagatavota daudz un dažādos veidos un itin visi no tiem ir garšas piesātināti.

Apskati – populārākie apskates objekti Krētā

Knossos KrētaKrēta ar dabas un apskates vietu daudzveidību noteikti ir viens no top galamērķiem ne tikai Eiropā. To ir daudz, bet šeit izstāstīsim par dažiem no populārākajiem.

Lai atrastu ko interesantu, vēsturisku vai acij tīkamu, nav jādodas tālu, piemēram, 5 km attālumā no Krētas galvaspilsētas, Heraklionas, atrodas senā Knosas pilsēta. Šeit arheoloģiskie izrakumi turpinās līdz mūsdienām. Galvenais apskates punkts ir Knosas pils: milzīgs 5 stāvu pils labirints ar daudzām istabām un noslēpumainiem nostūriem.

Uz austrumiem no Heraklionas, senās Preso pilsētas agrākajā vietā, mūsdienās atrodas skaista pilsētu ar nosaukumu Sitijja. Preso Krētā uzskata par senās grieķu mākslas uzplaukuma centru. Par to liecina šeit esošās senās terakotas skulptūras.

Samārijas aiza

Šajā apvidū tiek ražots arī labākais Krētas vīns.

Nedaudz tālāk no pilsētas atrodas Toplou klosteris, kas savulaik bija salas bagātākais klosteris. Turcijas valdīšanas laikā tajā darbojās slepena kristiešu skola, mūsdienās muzejā atrodama plaša ikonu kolekcija.

Samārijas aiza ir gandrīz obligāta apskates vieta Krētā. Varētu teikt, ka tā ir vieta, kura jāredz ikvienam pārgājienu vai iespaidīgu dabas skatu cienītājam. Tā ir garākā sausā aiza Eiropā, Samārijas garums ir 13 kilometri. Tā sākās nelielā ciematā Omolos, kas atrodas 1227m augstumā virs jūras līmeņa un beidzas pie pašas jūras. Pārgājiena noslēgums ir nelielā ciematiņā – Agia Rumeli. Tas atrodas pašā jūras krastā un ir norobežots no visas pasaules. Vienīgais veids kā šeit nokļūt vai doties no tā prom ir tikai caur aizu augšup kalnā vai ar kuģi.

Pludmales atpūta Krētā

Krēta ir izslavēta ar savām pludmalēm un žilbinošajiem līčiem.

Spinalonga KrētāVislabāk zināma un teju ikoniska ir Elafonisi pludmale. Tā zināma arī ar nosaukumu “rozā smilšu pludmale”.  Elafonisi savieno nelielu, tāda paša nosaukuma saliņu ar Krētas salu. Rozā smilšu pludmales nosaukumu tā nav ieguvusi nejauši. Smiltis šeit ir rozā krāsā un ūdens ir kristāldzidrs un tirkīzzils.

Ja ir vēlme doties izbraucienā ar kuģīti, tad viens no apskates punktiem varētu būt neapdzīvotā Spinalongas sala. Tā atrodas Elundas līcī. Šo salu sauc arī par “spitālīgo salu” un ne velti, jo agrāk šeit izmitināja ar spitālību inficētus cilvēkus.  Salā viņi bija izolēti no pārējās pasaules. Esot Spinalongas salā, ir mazliet dīvainas sajūtas, jo šajā vietā nošķirtie dzīvoja kā cietumā un tai pat laikā varēja nosacīti baudīt klusumu, mieru un dabas patieso skaistumu.

 

Par ceļojuma piedāvājumiem vaicājiet mums vai īso ieskatu var apskatīt šeit: KRĒTA

Jūsu domas par “Krēta – ko izbaudīt un apskatīt?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *